زیبایی

انواع ریزش مو

انواع ریزش مو - بهشت درمان

انواع ریزش مو - بهشت درمان

ریزش مو که به آن آلوپسی نیز گفته می شود ، اختلالی است که در اثر وقفه در چرخه تولید مو در بدن ایجاد می شود. ریزش مو می تواند در هر نقطه از بدن رخ دهد ، اما بیشتر اوقات پوست سر را درگیر می کند. به طور متوسط ​​، پوست سر دارای ۱۰۰۰۰۰ مو است که دوره های رشد ، استراحت ، ریزش و بازسازی را طی می کنند.

یک چرخه رشد مو شامل سه مرحله است. در مرحله آناژن ، موها به طور فعال رشد می کنند. این مرحله ممکن است سالها طول بکشد. در مرحله کاتاژن ، رشد مو متوقف می شود و از فولیکول خود جدا می شود ، این ساختار زیر پوست است که موها را در جای خود نگه می دارد. مرحله کاتاژن حدود ۱۰ روز طول می کشد. در مرحله تلوژن ، فولیکول به مدت دو یا سه ماه استراحت می کند و سپس موها می ریزند. مرحله بعدی آناژن با رشد موی جدید در همان فولیکول شروع می شود. بیشتر مردم روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو به عنوان بخشی از این چرخه طبیعی از دست می دهند.

اگر این چرخه دچار اختلال شود یا فولیکول مو آسیب ببیند ، ممکن است موها سریعتر از زمان بازسازی شروع به ریزش کنند که منجر به علائمی مانند عقب رفتن خط مو ، ریزش موها در تکه ها یا نازک شدن کلی می شود.

ریزش مو ممکن است با ژنتیک فرد مرتبط باشد ، اگرچه بسیاری از شرایط پزشکی و رفتاری ممکن است چرخه رشد را مختل کرده و باعث ریزش مو شود. در NYU Langone ، متخصصین پوست در زمینه اختلالات مو و پوست سر تخصص دارند و می توانند نوع ریزش مو و همچنین علت آن را تشخیص دهند.

آلوپسی آندروژنیک

ریزش موی آندروژنتیک شایع ترین نوع ریزش مو است که بیش از ۵۰ میلیون مرد و ۳۰ میلیون زن را در ایالات متحده درگیر می کند. آلوپسی آندروژنتیک که معمولاً به عنوان ریزش موی مردانه یا ریزش موی زنانه شناخته می شود ، ارثی است اما با دارو یا جراحی قابل کنترل است.

الگوی مردانه ریزش مو

در مردان ، ریزش مو می تواند در هر زمان پس از بلوغ شروع شود و در طول سالها یا دهه ها پیشرفت کند. از بالای شقیقه ها شروع می شود و در اطراف محیط و بالای سر ادامه می یابد و اغلب حلقه ای از موها را در کف سر به جا می گذارد. بسیاری از مردان با ریزش موی مردانه در نهایت طاس می شوند.

الگوی زنانه ریزش مو

در زنان ، موها به آرامی در سراسر پوست سر نازک می شوند ، اما خط مو معمولاً کاهش نمی یابد. بسیاری از زنان این نوع ریزش مو را به عنوان بخشی طبیعی از پیری تجربه می کنند ، اگرچه ممکن است ریزش مو در هر زمان پس از بلوغ شروع شود. ریزش مو با الگوی زنانه می تواند موها را بطور چشمگیری نازک کند ، اما به ندرت منجر به طاسی می شود.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم ، نوعی ریزش مو زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی فولیکول روی پوست سر وارد مرحله استراحت چرخه رشد مو می شوند که تلوژن نامیده می شود ، اما مرحله بعدی رشد شروع نمی شود. این امر باعث می شود موها بدون رشد موهای جدید در سراسر پوست سر ریزش کنند.

تلوژن افلوویوم به طور کلی منجر به طاسی کامل نمی شود ، اگرچه ممکن است روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ تار مو از بین برود و موها نازک به نظر برسند ، مخصوصاً در تاج و شقیقه ها.

یک رویداد یا وضعیت پزشکی ، مانند عدم تعادل تیروئید ، زایمان ، جراحی یا تب ، به طور معمول باعث این نوع ریزش مو می شود. تلوژن افلوویوم همچنین ممکن است در نتیجه کمبود ویتامین یا مواد معدنی رخ دهد – کمبود آهن علت شایع ریزش مو در زنان است – یا استفاده از داروهای خاصی مانند ایزوترتینوئین که برای آکنه تجویز شده است یا وارفارین ، رقیق کننده خون. شروع یا قطع داروهای ضد بارداری خوراکی (قرص های ضد بارداری) نیز ممکن است باعث این نوع ریزش مو شود.

تلوژن افلوویوم معمولاً سه ماه پس از یک رویداد پزشکی شروع می شود. اگر رویداد تحریک کننده موقتی است – به عنوان مثال ، اگر از بیماری بهبود می یابید یا مصرف داروهای ریزش مو را متوقف می کنید – ممکن است موهای شما بعد از شش ماه دوباره رشد کند. اگر ریزش مو بیش از شش ماه طول بکشد ، تلوژن افلوویوم مزمن تلقی می شود.

به دلایلی که برای پزشکان نامشخص است ، این نوع ریزش مو ممکن است در برخی افراد تا سالها ادامه داشته باشد. اگر موها خود به خود رشد نکنند ، متخصصین پوست ما می توانند دارویی را که می تواند کمک کننده باشد ، ارائه دهند.

آناژن افلوویوم

آناژن افلوویوم ریزش سریع مو در نتیجه درمان های دارویی مانند شیمی درمانی است. این داروهای قوی و سریع عمل می کنند سلول های سرطانی را از بین می برند ، اما ممکن است تولید فولیکول مو در پوست سر و سایر قسمت های بدن را نیز متوقف کنند. پس از پایان شیمی درمانی ، موها معمولاً خود به خود رشد می کنند. متخصصان پوست می توانند داروهایی را برای کمک به رشد سریعتر موها ارائه دهند.

آلوپسی آریتا

آلوپسی آرئاتا یک بیماری خود ایمنی است ، به این معنی که سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم از جمله فولیکول های مو حمله می کند. این باعث ریزش مو می شود و از رشد موهای جدید جلوگیری می کند.

این وضعیت می تواند بزرگسالان و کودکان را تحت تأثیر قرار دهد و ریزش مو می تواند به طور ناگهانی و بدون هشدار شروع شود. موهای سر معمولاً به صورت تکه های کوچک می ریزند و دردناک نیستند. موهای دیگر قسمت های بدن از جمله ابرو و مژه نیز ممکن است بیفتد. با گذشت زمان ، این بیماری ممکن است منجر به آلوپسی توتالیس یا ریزش کامل مو شود.

متخصصین پوست آلوپسی آرئاتا را با داروهایی درمان می کنند که ممکن است به رشد مجدد موها کمک کند. اگر علاقمند به صحبت با سایر افرادی هستید که آلوپسی آرئاتا دارند ، NYU Langone میزبان یک گروه پشتیبانی ماهانه برای افراد مبتلا به این بیماری است.

Tinea Capitis

Tinea capitis ، که کرم حلقوی سر نیز نامیده می شود ، یک عفونت قارچی پوست سر است که علت شایع ریزش مو در کودکان است. این حالت باعث ریزش مو به صورت تکه هایی می شود که گاهی اوقات به صورت دایره ای شکل است و منجر به ایجاد نقاط طاس می شود که ممکن است با گذشت زمان بزرگتر شوند.

مناطق آسیب دیده اغلب قرمز یا پوسته پوسته به نظر می رسند و پوست سر ممکن است خارش داشته باشد. زخم ها یا تاول هایی که چرک را ترشح می کنند نیز می توانند روی پوست سر ایجاد شوند. یک کودک مبتلا به این بیماری ممکن است در نتیجه مبارزه سیستم ایمنی با عفونت غدد متورم در پشت گردن یا تب پایین داشته باشد.

متخصصان پوست می توانند داروی ضد قارچی را که برای از بین بردن قارچ از طریق دهان مصرف می شود تجویز کنند. اگر تینا کاپیت زود تشخیص داده شود و درمان شود ، اکثر کودکان دارای رشد مجدد مو عالی هستند.

آلوپسی اسکارلت

آلوپسی سیکاتریسیال ، که به آن آلوپسی زخمی نیز گفته می شود ، یک نوع نادر ریزش مو است که در آن التهاب فولیکول های مو را از بین می برد و باعث ایجاد بافت اسکار در محل آنها می شود. پس از تشکیل بافت اسکار ، موها دوباره رشد نمی کنند.

ریزش مو ممکن است آنقدر آهسته شروع شود که علائم قابل توجه نباشد ، یا موها به یکباره شروع به ریزش کنند. علائم دیگر شامل خارش شدید ، تورم و ضایعات قرمز یا سفید در پوست سر است که ممکن است شبیه بثورات باشد. این نوع ریزش مو می تواند در هر سنی رخ دهد و مردان و زنان را درگیر می کند.

درمان بستگی به نوع آلوپسی جراحی دارد که باعث ایجاد علائم شما می شود. پزشکان ما سالها تجربه درمان افراد مبتلا به آلوپسی اشکی را دارند و می توانند درمان های مختلفی را برای کمک به شما توصیه کنند. انواع آلوپسی جراحی عبارتند از:

Lichen Planopilaris

لیکن پلانوپلاریس ، نوعی از ریزش مو ، زمانی رخ می دهد که یک بیماری شایع پوستی ، به نام لیکن پلان ، روی پوست سر تاثیر می گذارد. لیکن پلان پلاریس ممکن است باعث ایجاد بثورات خشک و پوسته پوسته روی پوست شود که باعث ریزش موهای سر به صورت توده ای می شود. همچنین پوست سر ممکن است قرمز ، تحریک شده و پوشیده از خارش کوچک سفید یا قرمز ، برجستگی های دردناک یا سوزان باشد.

لیکن پلانوپلاریس شایع نیست و زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. ممکن است پزشک برای جلوگیری از ریزش مو دارو تجویز کند.

دیسکوئید لوپوس اریتماتوز

دیسکوئید لوپوس اریتماتوز نوعی لوپوس پوستی است ، یک بیماری خود ایمنی است که پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند منجر به زخم های ملتهب و زخم در گوش ، صورت و پوست سر شود. ریزش مو یکی از علائم این بیماری است. وقتی بافت اسکار روی پوست سر ایجاد می شود ، موها دیگر نمی توانند در آن ناحیه رشد کنند.

فولیکولیت Decalvans

ریزش مو ناشی از طاسی فولیکولیت ، یک اختلال التهابی که منجر به از بین رفتن فولیکول های مو می شود ، اغلب با قرمزی ، تورم و ضایعاتی در پوست سر همراه است که ممکن است خارش داشته باشد یا حاوی چرک باشد ، که به آن چرک می گویند. این نوع ریزش مو برگشت پذیر نیست ، اما متخصصان پوست می توانند داروهایی را برای کنترل علائم ارائه دهند و در برخی موارد ، پیشرفت ریزش مو را متوقف کنند.

تشریح سلولیت پوست سر

کالبد شکافی سلولیت پوست سر ، یک بیماری نادر ، باعث ایجاد چرک یا توده روی پوست سر می شود. این وضعیت همچنین ممکن است باعث ایجاد بافت اسکار شود ، فولیکول های مو را از بین ببرد و باعث ریزش مو شود. داروها ممکن است به کنترل علائم کمک کنند.

آلوپسی فیبروزینگ پیشانی

آلوپسی فیبروز کننده پیشانی به طور معمول در یک الگوی خط موی عقب نشینی رخ می دهد و همچنین ممکن است منجر به ریزش مو در ابروها و زیر بغل شود. آلوپسی فیبروز کننده پیشانی بیشتر زنان یائسه را درگیر می کند. برخی از داروها می توانند علائم را کنترل کرده و پیشرفت بیماری را متوقف کنند. علت آن ناشناخته است.

آلوپسی مرکزی گریز از مرکز مرکزی

آلوپسی زخم گریز از مرکز ممکن است در نتیجه محصولات مو یا تکنیک های حالت دهی به فولیکول های مو آسیب برساند. استفاده از شل کننده مو ، سشوار ، اتوی فر و اکستنشن مو می تواند باعث ایجاد آلوپسی بافت مرکزی گریز از مرکز ، و همچنین روند ایجاد موج دائمی یا “پرم” شود.

استفاده مکرر از روغن ها ، ژل ها یا پومادها نیز می تواند باعث این بیماری شود ، که در صورت قطع استفاده از این محصولات مو یا تکنیک های حالت دهی ممکن است برگشت پذیر باشد. متخصصین پوست ما ممکن است مصرف دارو برای کمک به رشد مجدد موها را توصیه کنند.

ناهنجاری های ساقه مو

چندین نوع ناهنجاری ساقه مو می تواند منجر به ریزش مو شود. این شرایط باعث نازک شدن و ضعیف شدن تارهای مو می شود و آنها را در برابر شکستن آسیب پذیر می کند. ریزش مو در فولیکول اتفاق نمی افتد بلکه در نتیجه شکستگی در جایی در امتداد ساقه مو ، که قسمت قابل مشاهده یک تار مو است ، رخ می دهد. این می تواند منجر به نازک شدن کلی و همچنین بسیاری از موهای کوچک و شکننده شود.

ایجاد تغییرات ساده در نحوه آرایش و رفتار موهای شما می تواند برخی از ناهنجاری های ساقه مو را برطرف کند. سایر شرایط ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد. انواع ناهنجاری های ساقه مو عبارتند از:

سندرم شل آناژن

سندرم شل آناژن ، که بیشتر در کودکان خردسال ظاهر می شود ، زمانی رخ می دهد که موهایی که ریشه در فولیکول ندارند ، به راحتی کنده شوند. در بیشتر مواقع ، موها پس از رسیدن به حداکثر طول دلخواه می ریزند. کودکان مبتلا به سندرم شل آناژن اغلب نمی توانند موهای خود را بیش از طول کوتاه رشد دهند. این بیماری بیشتر دختران با موهای بلوند یا قهوه ای را درگیر می کند.

در افرادی که سندرم آناژن شل دارند ، موها می توانند به راحتی ریزش کنند – حتی زمانی که در حال رشد هستند. به عنوان مثال ، ریزش مو ممکن است یک شبه به دلیل اصطکاک بالش افزایش یابد. علت سندرم شل آناژن ناشناخته است ، اگرچه ممکن است مربوط به اختلال در چرخه رشد مو باشد که مانع ماندن مو در فولیکول می شود.

تعداد کمی از درمان های قابل اعتماد وجود دارد ، اما این وضعیت با بلوغ به میزان قابل توجهی بهبود می یابد و برخی از داروها ممکن است باعث پر شدن موها شوند.

تریکوتیلومانیا

افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا موهای خود را بیرون می کشند و متوقف کردن آنها برایشان مشکل است. این منجر به ریزش مو در پوست سر یا جاهای دیگر بدن می شود. اگر رفتار متوقف شود ، موها اغلب برمی گردند ، اما اگر کشش برای سال های طولانی ادامه پیدا کند ، ریزش مو می تواند دائمی باشد.

بهترین درمان برای این بیماری ممکن است روان درمانی باشد ، که ممکن است شامل صحبت با یک مشاور در مورد علل استرس و اینکه چرا شما تمایل به کشیدن موهای خود دارید ، باشد. پزشکان ما می توانند شما را به یک روان درمانگر متخصص در این بیماری ارجاع دهند.

آلوپسی کششی

برخی از مدل موها ، از جمله دم اسبی و موهای تنگ ، موها را آنقدر از سر دور می کند که تارهای مو آسیب دیده و می ریزد. در صورت عدم تغییر مدل مو ، آلوپسی کششی ممکن است منجر به نازک شدن موها یا نقاط طاس شود. در بیشتر مواقع ، موها پس از تغییر مدل مو دوباره روییده می شوند.

هیپوتریکوز

هیپوتریکوز یک بیماری ژنتیکی نادر است که در آن موهای بسیار کمی روی پوست سر و بدن رشد می کند. نوزادانی که با این بیماری متولد می شوند ممکن است در ابتدا رشد موی معمولی داشته باشند. با این حال ، موهای آنها چند ماه بعد می ریزد و موهای کمیاب جایگزین آنها می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به هیپوتریکوز تا ۲۵ سالگی طاس هستند. گزینه های درمانی کمی برای این بیماری وجود دارد ، اما برخی داروها ممکن است به ضخیم شدن یا رشد مجدد موها کمک کنند.