ویتامین ها و مواد معدنی

هر آنچه باید قبل از مصرف ویتامین A بدانید!

ویتامین A

ویتامین A نام گروهی از رتینوئید‌‌‌‌‌‌‌‌‌های محلول در چربی، عمدتاً رتینول و رتینیل استرها است. این ویتامین در عملکرد سیستم ایمنی، ارتباطات سلولی، رشد و نمو و تولید مثل مرد و زن نقش دارد. 

همچنین ویتامین A از رشد و تمایز سلولی حمایت می‌کند و نقش مهمی در شکل گیری و حفظ طبیعی قلب، ریه‌ها، چشم‌ها و سایر اندام‌ها دارد. جالب است بدانید که این ویتامین برای بینایی به عنوان یک جزء ضروری رودوپسین، پروتئین حساس به نور در شبکیه که به نور وارد شده به چشم پاسخ می‌دهد، حیاتی است.

رژیم غذایی انسان حاوی دو منبع برای ویتامین A است: ویتامین A از پیش ساخته شده (رتینول و رتینیل استرها) و پروویتامین A کاروتنوئیدها. ویتامین A از پیش ساخته شده در مواد غذایی از منابع حیوانی، از جمله محصولات لبنی، تخم مرغ، ماهی و گوشت اندام یافت می‌شود و پروویتامین A کاروتنوئیدها رنگدانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گیاهی هستند که بدن آنها را در روده به ویتامین A تبدیل می‌کند. 

کاروتنوئید‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پروویتامین A اصلی در رژیم غذایی انسان بتاکاروتن، آلفاکاروتن و بتا کریپتوکسانتین است. سایر کاروتنوئید‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موجود در غذا مانند لیکوپن، لوتئین و زآگزانتین به ویتامین A تبدیل نمی‌شوند و به آنها کاروتنوئید‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غیر پروویتامین A می‌گویند. آنها ممکن است فعالیت‌های مهم دیگری داشته باشند که شامل تشکیل ویتامین A نمی‌شود.

سطح رتینول و کاروتنوئید معمولاً در پلاسما یا سرم اندازه‌گیری می‌شود زیرا نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خون به راحتی جمع آوری می‌شوند. با این حال، این سطوح همیشه شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قابل اعتمادی برای وضعیت ویتامین A نیستند، زیرا تا زمانی که سطح ویتامین A در کبد و سایر مکان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ذخیره تقریباً تخلیه نشود، کاهش نمی‌یابند و به این دلیل است که عفونت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های حاد و مزمن می‌توانند غلظت رتینول سرم و پلاسما را کاهش دهند.

 بیشتر ویتامین A در کبد ذخیره می‌شود، بنابراین اندازه گیری سطح ویتامین A در کبد بهترین راه برای ارزیابی میزان ویتامین A است . در مطالعات بالینی، آزمایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تحقیقاتی تخصصی می‌توانند ذخایر ویتامین A کبد را به‌طور غیرمستقیم با استفاده از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های رقیق‌سازی ایزوتوپی یا دوز-پاسخ اندازه‌گیری کنند، که در آن سطوح پلاسمایی رتینول، یک جایگزین ردیاب یا هر دو طی چند روز پس از تجویز ویتامین A اندازه‌گیری می‌شوند .

چرا ویتامین A مهم است؟

ویتامین A در بسیاری از عملکرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بدن نقش بسزایی دارد. منبع معتبر مؤسسه ملی بهداشت (NIH) توجه داشته باشد که ویتامین A برای عملکرد موارد زیر مهم است:

  • چشم
  • سیستم ایمنی بدن
  • سیستم تولید مثل
  • ارتباط سلولی

ارتباط مهمی بین ویتامین A و بینایی وجود دارد. ویتامین A علاوه بر کمک به ایجاد غشای چشم و قرنیه، یک ترکیب کلیدی پروتئینی در بدن به نام رودوپسین است که نور را در شبکیه جذب می‌کند.

ویتامین A همچنین نقش مهمی در رشد سلولی در سایر نواحی دارد و به شکل گیری و عملکرد طبیعی سلول ‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها و سایر اندام‌ها کمک می‌کند.