ویتامین ها و مواد معدنی

فواید باورنکردنی سلنیوم

سلنیوم به عنوان درمانی برای بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری قلبی، مشکلات تیروئید، سرطان و حتی شوره سر مورد توجه قرار گرفته است. اما سلنیوم واقعاً چه کاری می‌تواند انجام دهد؟ در ادامه در خصوص مزایای این ماده بیشتر می‌خوانید:

سلنیوم چیست؟

سلنیوم یک ماده معدنی ضروری است که عمدتا از خاک، آب و گیاهان به دست می‌آید. در اوایل قرن نوزدهم به طور تصادفی توسط یک شیمیدان سوئدی به نام Jons Jacob Berzelius کشف شد و از آن زمان به دلیل توانایی آنتی اکسیدانی آن در کاهش پیری زودرس و پیشرفت بیماری محبوب شده است.

پس از جذب، سلنیوم به پروتئین‌هایی مانند آنزیم‌ها (سلنوپروتئین‌ها) وارد می‌شود. سلنوپروتئین‌ها خانواده‌ای از پروتئین‌ها هستند که حاوی سلنیوم به شکل اسید آمینه هستند و فعالیت آن‌ها به عرضه کافی سلنیوم در رژیم غذایی بستگی دارد. تصور می‌شود که حدود 25 سلنوپروتئین مختلف وجود داشته باشد، اما تنها نیمی از آنها عملکردهای خود را شناسایی کرده‌اند.

فواید سلنیوم

اگرچه سلنیوم فقط در مقادیر کم مورد نیاز است، اما در سطح سلولی کار می‌کند و بنابراین برای عملکرد صحیح بسیاری از فرآیندهای مختلف در بدن ضروری است. در اینجا  فواید کلیدی سلنیوم برای سلامتی را آورده‌ایم:

محافظت از سلول

 سلنیوم برای تولید آنزیم‌هایی به نام سلنوپروتئین‌ها استفاده می‌شود که به عنوان آنتی اکسیدان برای محافظت از سلول‌ها و DNA در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد عمل می‌کنند. اگر این آسیب کنترل نشود، می‌تواند روند پیری را تسریع کند و منجر به ایجاد جهش سلولی و بیماری شود. 200 میلی گرم در روز برای محافظت موثر آنتی اکسیدانی توصیه می‌شود.

بیماری قلبی

 این ماده معدنی به مبارزه با التهاب کمک و به عنوان یک رقیق کننده خون عمل می‌کند تا از ایجاد پلاک‌های چربی در امتداد دیواره سرخرگ‌ها جلوگیری کند و خطر لخته شدن خون را کاهش دهد. سطوح پایین سلنیوم ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و نارسایی قلبی را افزایش دهد، اما تا به امروز، تنها مطالعات مشاهده‌ای انجام شده است که به سختی می‌توان از آنها نتیجه‌گیری محکمی گرفت.

کاهش التهاب

 سلنیوم به تنظیم تولید پروستاگلاندین‌ها کمک می‌کند و ممکن است التهاب را در سراسر بدن کاهش دهد. مطالعات ارتباط قوی بین سطوح پایین سلنیوم و افزایش خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را نشان می‌دهند، با این حال، مشخص نیست که آیا سطوح پایین سلنیوم نتیجه این بیماری است یا یک عامل مؤثر.

عملکرد صحیح سیستم ایمنی

 سلنیوم برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی مورد نیاز است و به تحریک فعالیت گلبول‌های سفید خون (آنتی بادی‌ها) و دفع عفونت‌ها و ویروس‌ها کمک می‌کند. یک مطالعه نشان داد که شرکت‌کنندگانی که مکمل‌های سلنیوم و روی مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، به واکسن آنفولانزا واکنش بهتری نشان دادند.

باروری

 سلنیوم برای باروری مردان و زنان مهم است. چراکه از تخمک‌ها و اسپرم‌ها در برابر آسیب‌های کروموزومی محافظت می‌کند که می‌تواند خطر سقط جنین و نقایص مادرزادی را افزایش دهد. تعداد کم اسپرم اغلب با سطوح پایین برخی از مواد معدنی از جمله سلنیوم، آهن و زینک همراه است.

سرطان

 چندین مطالعه در مقیاس بزرگ ارتباط احتمالی بین سطوح پایین سلنیوم و بروز بیشتر سرطان پروستات، سرطان ریه و سرطان مثانه را بررسی کرده‌اند. بررسی‌ها در سال 2011 نشان داد که افرادی که مصرف سلنیوم بیشتری دارند، 31 درصد کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند، در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مصرف را داشتند. تصور می‌شود که سلنیوم با القای آپوپتوز و مرگ سلول‌های سرطانی بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم، واکنش بدن به فعالیت‌های سرطانی را افزایش می‌دهد.

عملکرد تیروئید

 ارتباط واضحی بین سطوح پایین سلنیوم و اختلال در متابولیسم تیروئید وجود دارد. سلنیوم در غده تیروئید بسیار متمرکز است و به عنوان کاتالیزور برای تولید و متابولیسم هورمون‌های تیروئید عمل می‌کند. وقتی سطح سلنیوم پایین است، غده تیروئید برای تولید هورمون‌ها باید سخت‌تر کار کند و بدن زمان دشوارتری برای تبدیل این هورمون‌ها به سلول‌هایی دارد که می‌تواند استفاده کند. همچنین به بدن کمک می‌کند تا ید را بازیافت کند که به خوبی از عملکرد تیروئید حمایت می‌کند.

آب مروارید

تصور می‌شود که رفتار آنتی‌اکسیدانی سلنیوم به کاهش آسیب رادیکال‌های آزاد در چشم‌ها کمک می‌کند و سطوح پایین سلنیوم خون اغلب در افراد مبتلا به آب مروارید یافت می‌شود. با این حال، هیچ مطالعه ای تا به امروز ارتباط مستقیمی بین افزایش مصرف سلنیوم در رژیم غذایی و کاهش خطر ابتلا به آب مروارید پیدا نکرده است.

رشد مو

سلنیوم به بدن کمک می‌کند تا از پروتئین‌ها از جمله پروتئین‌هایی که مو را تشکیل می‌دهند استفاده کند، به همین دلیل است که سطح پایین سلنیوم اغلب با ریزش مو همراه است. سلنیوم برای قارچ پوست سر سمی است که باعث شوره سر می‌شود، بنابراین اغلب یک عنصر کلیدی در شامپوهای ضد شوره است.

شرایط پوستی

 توانایی آنتی اکسیدانی آن برای دفاع در برابر آسیب اکسیداتیو به کند کردن روند پیری کمک می‌کند. همچنین به بازیابی بافت‌های پوست کمک می‌کند،که ممکن است مقداری از خارش و تورم مرتبط با بیماری‌های پوستی رایج مانند پسوریازیس و اگزما را تسکین دهد.

سلنیوم و سلامتی

سلنیوم جزء سلنوپروتئین‌ها و آنزیم‌ها است. اینها دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که به تجزیه پراکسیدها کمک می‌کند، که می‌تواند به بافت‌ها و DNA آسیب برساند و منجر به التهاب و سایر مشکلات سلامتی شود.

از آسیب رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند

قبلاً به خواص آنتی اکسیدانی سلنیوم اشاره کردیم. این ماده معدنی که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند، می‌تواند رادیکال‌های آزاد را در بدن متعادل کرده و از ایجاد آسیب سلولی مرتبط با استرس اکسیداتیو جلوگیری کند. شایان ذکر است که رادیکال‌های آزاد محصولات جانبی طبیعی برخی از فرآیندهای ضروری در بدن مانند متابولیسم هستند. اما منابع خارجی نیز می‌توانند رادیکال‌های آزاد مانند آلودگی و دود سیگار تولید کنند.

ممکن است از عملکرد شناختی حمایت کند

آلزایمر تنها بیماری عصبی نیست که استرس اکسیداتیو با آن مرتبط است. بنابراین سلنیوم ممکن است آسیب اکسیداتیو را کاهش دهد و به این ترتیب خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش داده و از سلامت شناختی محافظت می‌کند. بد نیست بدانید که بیماران مبتلا به آلزایمر سطوح پایینی از سلنیوم و همچنین سایر مواد مغذی مانند ویتامین C و ویتامین E دارند.

ممکن است با علائم آسم مبارزه کند

آسم آلرژیک، شایع ترین نوع این بیماری و یک اختلال التهابی مزمن است. اثرات ضد التهابی سلنیوم به این معنی است که این ماده معدنی احتمالا به کاهش علائم آسم کمک می‌کند.  مشخص شده است که مبتلایان به آسم سطح سلنیوم پایینی دارند. اما حتی در بین افراد مبتلا به آسم خفیف تا متوسط ​​با سلنیوم کم در مقایسه با افراد بدون بیماری التهابی، رابطه بین عملکرد ریه و وضعیت سلنیوم دیده می‌شود. سطوح بالاتر سلنیوم حتی قبل از درمان با مکمل‌ها با عملکرد بهتر ریه مرتبطاست.

چگونه سلنیوم کافی را باید دریافت کرد؟

برای اکثر افراد، دریافت سلنیوم کافی به آسانی بررسی این است که چند غذای حاوی سلنیوم جامد در رژیم غذایی روزانه یا هفتگی آنها وجود دارد. غذاهای معمولی مانند گوشت، غذاهای دریایی و لبنیات همگی منابع باکیفیت هستند، اما حتی گیاهخواران نیز می‌توانند به راحتی با خوردن یک آجیل برزیلی چند بار در هفته مقدار سلنیوم مورد نیاز را دریافت کنند.

اما مکمل‌های غذایی ممکن است برای برخی افراد به منظور بهبود یا حفظ وضعیت سلنیوم ضروری یا مفید باشد. مکمل‌ها ممکن است حاوی اشکال مختلف سلنیوم مانند سلنیت سدیم، سلنومتیونین یا حتی هر دو باشند. اگرچه ممکن است برای اصلاح کمبود سلنیوم دوزهای بالا کوتاه مدت لازم باشد، اما همیشه باید تحت نظارت یک متخصص پزشکی باشد زیرا سمیت سلنیوم می‌تواند خطرناک باشد.

منابع غذایی حاوی سلنیوم

مقدار سلنیوم در غذاها بسته به میزان سلنیوم خاکی که در آن کشت می‌شود می‌تواند بسیار متفاوت باشد. محتوای خاک به طور گسترده ای بر اساس منطقه متفاوت است. غذاهای گیاهی سلنیوم را از خاک به دست می‌آورند که سپس بر میزان سلنیوم موجود در حیواناتی که آن گیاهان را می‌خورند تأثیر می گذارد. غذاهای پروتئینی حیوانات به طور کلی منابع خوبی از سلنیوم هستند. غذاهای دریایی، گوشت‌های ارگانیک و آجیل برزیلی بیشترین میزان سلنیوم را دارند. منایع حاوی سلنیوم عبارت‌اند از:

 • آجیل برزیلی
 • ماهی 
 • گوشت گاو
 • بوقلمون
 • مرغ
 • غلات غنی شده
 • نان گندم کامل
 • لوبیا، عدس

علائم کمبود سلنیوم

کمبود سلنیوم به خودی خود معمولاً علائم یا بیماری ایجاد نمی‌کند. برای رخ دادن هر یک از موارد زیر، معمولاً  کمبودهای تغذیه ای اضافی نیز وجود دارد.

1. خستگی

این علامت غیر اختصاصی، متأسفانه با تعدادی از کمبودهای معدنی کاملاً رایج است واغلب با کمبود سلنیوم نیز گزارش شده است و ممکن است به نقش این ماده معدنی در عملکرد طبیعی تیروئید شما مربوط باشد.

2. اختلالات شناختی

اگر میزان مصرف سلنیوم به حدی کم شود که باعث کمبود آن در بدن شود، ممکن است اختلال شناختی رخ دهد.  یک مطالعه نشان داد که سطوح پایین سلنیوم با عملکرد ضعیف‌تر در تست‌های شناختی توسط افراد مسن‌تر مرتبط است، اگرچه محققان می‌گویند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

3. ضعف سیستم ایمنی

سطوح پایین سلنیوم ممکن است شما را مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی کند یا حتی سایر پاتوژن‌های بی‌ضرر را به بیماری‌های تهدید کننده زندگی تبدیل کند.

4. ریزش مو

هورمون‌های تیروئید نقش مهمی در رشد و بازسازی مو دارند. بدون سلنیوم، تولید هورمون تیروئید کند می‌شود. سلول‌های فولیکول‌های مو به این افت هورمون تیروئید پاسخ می‌دهند و موهای شما ممکن است سریعتر از حد معمول ریزش کنند.

5. ضعف عضلانی

وقتی به ماهیچه‌ها فکر می کنیم، به طور خاص به عضلات اسکلتی خود فکر و ماهیچه‌های قلبی خود را فراموش می‌کنیم. اختلالات عضلانی اسکلتی که باعث ضعف، درد و خستگی می‌شود در بیماران با سطح سلنیوم پایین گزارش شده است.

6. ناباروری

کمبود این ریزمغذی نه تنها می‌تواند باعث ناباروری شود، بلکه در صورت امکان باردار شدن، در دوران بارداری نیز مشکلاتی ایجاد می‌کند. ارتباط بین سطح سلنیوم و باروری وجود دارد، اما سطوح پایین آن در مراحل اولیه بارداری نیز با سقط جنین، وزن کم هنگام تولد و آسیب به سیستم ایمنی و عصبی جنین همراه است.

تشخیص کمبود سلنیوم

تشخیص کمبود سلنیوم را می‌توان با آزمایش خون انجام داد که نشان دهنده مصرف اخیر سلنیوم است. نمونه‌های مو یا ناخن نیز می‌تواند گرفته شود که نشانه بهتری از وضعیت سلنیوم طولانی مدت است. آزمایش دیگری که پزشک شما ممکن است انجام دهد، آزمایش سطح گلوتاتیون پراکسیداز یا سایر سلنوپروتئین‌هایی است که برای عملکرد به سلنیوم نیاز دارند.

درمان کمبود سلنیوم

اصلاح سلنیوم کم نیاز به افزایش مصرف رژیم غذایی، مصرف مکمل سلنیوم یا ترکیبی از این دو دارد. مکمل‌های سلنیوم که معمولاً از سلنیت سدیم یا ال-سلنومتیونین ساخته می‌شوند، ممکن است توسط متخصصین و پزشکان در صورت شدید بودن کمبود توصیه شوند. در غیر این صورت، مصرف مولتی ویتامین یا افزودن منابع غذایی سلنیوم رژیمی ممکن است برای رساندن سلنیوم سرم به سطح سالم کافی باشد.

هنگامی که سطح سلنیوم به محدوده سالم برگشت، یک آجیل برزیلی (قوی ترین منبع غذایی این ماده معدنی کمیاب) چندین بار در هفته ممکن است برای ثابت نگه داشتن آن کافی باشد.

اما همیشه باید با یک متخصص بهداشت صحبت کنید که بتواند نیازهای فردی شما را ارزیابی کند. حتی برای برخی از افراد داشتن سطوح سالم سلنیوم و به طور بالقوه، رفع سریعتر کمبودها بسیار مهم است که شامل افراد مبتلا به گره‌های تیروئید، بیماری‌های تیروئیدی مانند بیماری گریوز، سیستم ایمنی ضعیف یا سرطان می‌شود.

گروه‌های در معرض خطر کمبود:

 • افرادی که در مناطق کم سلنیوم زندگی می‌کنند: این افراد رژیم غذایی عمدتاً گیاهی دارند در معرض خطر هستند زیرا خاک آنها به طور کلی سلنیوم کمی دارد. این خطر در افرادی که در این مناطق زندگی می‌کنند و رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری دارند، بیشتر می‌شود.
 • افراد مبتلا به HIV: این ویروس می‌تواند منجر به اسهال، سوء جذب مواد مغذی و کاهش اشتها شود.
 • افراد مبتلا به نارسایی کلیه تحت دیالیز: این فرآیند مکانیکی فیلتر کردن خون می‌تواند مقداری سلنیوم را حذف کند. محدودیت‌های غذایی مورد نیاز برای نارسایی کلیه نیز می‌تواند مصرف کلی غذا را کاهش دهد و منجر به خطر کمبود سلنیوم شود.

سمیت سلنیوم

مصرف طولانی مدت سلنیوم می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی شود، از لرزش عضلات، ریزش مو، ناراحتی معده و سبکی سر تا پیامدهای شدیدتر حمله قلبی، دیسترس تنفسی یا نارسایی کلیه. 

یادداشت پایانی

سلنیوم و ید یک رابطه هم افزایی دارند که به ویژه برای تیروئید سالم مهم هستند. ید جزء هورمون تیروئید است و سلنیوم به عنوان یک سلنوپروتئین به تبدیل هورمون تیروئید به شکل فعال آن کمک می‌کند. هر دو ماده معدنی به مقدار کافی مورد نیاز تیروئید هستند. 

مکمل‌های سلنیوم برای ارائه چندین مزیت، از جمله تقویت عملکرد سیستم ایمنی، بهبود سلامت مو و ناخن و حمایت از تیروئید سالم تبلیغ می‌شوند. آنها گاهی اوقات با سایر ویتامین‌های آنتی اکسیدانی مانند ویتامین E یا C نیز ترکیب می‌شوند. این مکمل‌ها معمولاً حاوی 100 تا 400 میکروگرم سلنیوم در هر دوز هستند. 

بازگشت به لیست